Kuinka valita 3003 6061 alumiiniseoslevy

Jul 16, 2026

Jätä viesti

Oikean alumiiniseoksen valinta on erittäin tärkeää suorituskyvyn, kustannustehokkuuden ja pitkän{0}}kestävyyden kannalta. Yleisimmin käytetyistä seoksista 3003 alumiini ja 6061 alumiini palvelevat hyvin erilaisia ​​tarkoituksia eri aloilla, kuten rakentamisessa, autoteollisuudessa, meriteollisuudessa ja koneissa.

 

Mikä on 3003 alumiini?

 

3003-alumiini kuuluu 3xxx-sarjaan (alumiini-mangaanilejeeringit) ja tunnetaan erinomaisesta korroosionkestävyydestään ja muokattavuudestaan.

 

3003-alumiinilevyn tärkeimmät ominaisuudet:

  • Ei--lämpökäsiteltävä-seos
  • Erinomainen korroosionkestävyys
  • Erinomainen työstettävyys ja muovattavuus
  • Ihanteellinen syvävetoon ja taivutukseen

 

Yleiset luonteet:

3003-H14 alumiinilevy
3003-H16 alumiinilevy
3003-H18 alumiinilevy

 

3003 Aluminum

 

Mikä on 6061 alumiinilevymetalli?

 

6061-alumiini kuuluu 6xxx-sarjaan (alumiini-magnesium-piiseokset) ja yksi monipuolisimmista rakenteellisista alumiiniseoksista.

 

6061-alumiinilevymetallin tärkeimmät ominaisuudet:

  • Lämpö{0}}käsiteltävä metalliseos
  • Korkea lujuus{0}}painosuhde-
  • Hyvä työstettävyys
  • Erinomainen hitsattavuus

 

Yleiset luonteet:

6061-T6 alumiinilevy metalli
6061-T651 alumiinilevy metalli

 

6061-aluminum-sheet

 

Lähetä kysely nyt

Kansainväliset metalliseosmerkinnät

 

Vakiojärjestelmä 3003 Vastaava nimitys 6061 Vastaava nimitys
Kiina (GB) 3003 6061 / LD30
Yhdysvallat (AA/ASTM) 3003 / A93003 6061 / A96061
Eurooppa (EN) FI AW-3003 FI AW-6061
ISO AlMn1Cu AlMg1SiCu
Japani (JIS) A3003 A6061
Saksa (DIN) AlMnCu / 3,0517 AlMgSi1Cu / 3,3211
Iso-Britannia (BS) 3103 (N3) H20 / N20

 

3003 vs. 6061 alumiini: kemiallisen koostumuksen erot

 

Elementti 3003 alumiiniseos 6061 alumiiniseos
Alumiini (Al) Loput (noin . 97–99 %) Loput (noin . 95.9–98,6 %)
Mangaani (Mn) 1,0–1,5 % (ensisijainen) Vähemmän tai yhtä suuri kuin 0,15 % (Trace)
Magnesium (Mg) Vähemmän tai yhtä suuri kuin 0,05 % 0,80–1,20 % (ensisijainen)
Pii (Si) Vähemmän tai yhtä suuri kuin 0,60 % 0,40–0,80 % (ensisijainen)
Kupari (Cu) 0.05–0.20% 0.15–0.40%
rauta (Fe) Vähemmän tai yhtä suuri kuin 0,70 % Vähemmän tai yhtä suuri kuin 0,70 %
Kromi (Cr) Ei mitään 0.04–0.35%
Sinkki (Zn) Vähemmän tai yhtä suuri kuin 0,10 % Vähemmän tai yhtä suuri kuin 0,25 %
Titaani (Ti) Vähemmän tai yhtä suuri kuin 0,15 % (lisätään tarpeen mukaan) Vähemmän tai yhtä suuri kuin 0,15 %

 

3003 Tempersin mekaaniset ominaisuudet

 

Luonne Vetolujuus (MPa) Myönnön vahvuus (MPa) Pidentymä (%) Brinell-kovuus (HB)
O (hehkutettu) 110 40 28–30 28
H12 (1/4 kovaa) 130 100 11 36
H14 (1/2 kovaa) 160 130 8 42
H16 (3/4 kova) 180 170 5 49
H18 (täysi kova) 210 180 4–5 56

 

6061 Tempersin mekaaniset ominaisuudet

 

Luonne Vetolujuus (MPa) Myönnön vahvuus (MPa) Pidentymä (%) Brinell-kovuus (HB)
O (hehkutettu) Pienempi tai yhtä suuri kuin 150 Pienempi tai yhtä suuri kuin 110 16–25 33
T4 (ratkaisu + luonnollinen ikääntyminen) Suurempi tai yhtä suuri kuin 210 Suurempi tai yhtä suuri kuin 110 16–18 63
T6 (ratkaisu + keinotekoinen ikääntyminen) Suurempi tai yhtä suuri kuin 290 Suurempi tai yhtä suuri kuin 240 Suurempi tai yhtä suuri kuin 10 93–95
T651 (T6 + stressiä lievitetty) 310–320 270–276 10–12 93–95

 

3003 vs. 6061 alumiini: fyysiset ominaisuudet

 

Parametri 3003 6061-T6 Huomautuksia
Tiheys (g/cm³) 2.73 2.70 Melkein identtinen; painoero on mitätön.
Lämmönjohtavuus (W/m·K) 180–193 151–167 (tyypillinen ~ 167) 3003:lla on erinomainen lämmönjohtavuus.
Sähkönjohtavuus (% IACS) 44 43 Hyvin samanlainen.
Lämpölaajenemiskerroin (µm/m·K) 23.2 23.6 Minimaalinen ero.
Elastinen moduuli (GPa) 68.9–70 68.9–69 Melkein identtinen.
Sulamispiste ( aste ) 643–654 Solidus 580, Liquidus 650 6061:llä on laajempi kiteytysalue.

 

6061 ja 3003 alumiinilevyn tekniset tiedot

 

Erittely Yksityiskohdat
Seoslaatu 6061, 3003
Saatavilla tempereitä T6, T651, T4, O, H12, H14, H16, H18
Paksuusalue 0,3 mm – 200 mm (1/4" – 16")
Leveysalue 300 mm – 2650 mm
Pituusalue Jopa 6000 mm
Pintakäsittely Jyrsintä, sileä pinta, ei öljytahroja, halkeamia ja syviä naarmuja
Standardit ASTM B209 / AMS 4027 / EN 573

 

Hanki projektitarjous

 

3003 vs. 6061 alumiinilevy teollisuussovellukset

 

Yleisiä käyttötarkoituksia varten3003 alumiinilevyt:

  • Kemikaalien ja elintarvikkeiden varastointi: Kemikaalisäiliöt, putket ja ruoankäsittelylaitteet (erinomaisen ruosteenkestävyyden ansiosta).
  • Peltityöt: katto, sivuraide ja akustiset katot.
  • Autot ja kuljetus: Kuorma-autojen perävaunujen paneelit ja polttoainesäiliöt (osat, jotka on taivutettava muotoon, mutta jotka eivät pidä alustan painoa).
  • LVI: Lämmönvaihtimet ja kanavat.

 

Core Applications of 3003


Yleisiä käyttötarkoituksia varten6061 Alumiinilevyt:

  • Raskaat rakenteet: Koneiden pohjalevyt, teollisuusautomaation rungot ja raskaat{0}}kannattimet.
  • Merisovellukset: Veneen kannet, laivavarusteet ja käytävät.
  • Kuljetus: Moottoripyörien ja polkupyörien rungot, kuorma-auton alustakomponentit.
  • Mukautetut osat: Mikä tahansa kiinnike, jigi tai mukautettu komponentti, joka vaatii tarkkaa CNC-työstöä.

 

Core Applications of 6061

 

Kattava yhteenvetotaulukko

 

Ulottuvuus 3003 6061 Kuka sopii paremmin?
Alloy System Al-Mn (3000-sarja) Al-Mg-Si (6000-sarja) -
Vahvistaminen Kylmätyökarkaisu Ratkaisu ja ikääntyminen -
Max vetolujuus ~210 MPa (H18) ~310 MPa (T6) 6061:llä on suurempi absoluuttinen lujuus.
Suurin tuottovoima ~180 MPa (H18) ~276 MPa (T6) 6061:llä on ylivoimainen-kuormituksen kantavuus.
Hehkutettu pidennys 28–30% 20–25% 3003:lla on parempi plastisuus.
Muovattavuus Erinomainen Kohtuullinen (lämpötilaherkkä) 3003 on paljon helpompi muodostaa.
Pylväs-hitsauksen lujuus Ei tappiota ~40 % menetys HAZ:ssa 3003 on vakaampi pylväs-hitsaus.
Korroosionkestävyys Erinomainen Hyvä 3003:lla on ylivoimainen perusvastus.
Koneistettavuus (CNC) Reilu Erinomainen 6061 on ihanteellinen tarkkuustyöstöön.
Anodisoiva vaikutus Huono (ei suositella) Erinomainen 6061 on paljon parempi estetiikkaan.
Lämmönjohtavuus 180–193 W/m·K 151–167 W/m·K 3003 on parempi lämmönsiirtoon.
Materiaali/prosessikustannukset Alentaa Korkeampi (vaatii lämpökäsittelyn) 3003 on kustannustehokkaampi-.
Yleisiä temperamentteja O, H12, H14, H16, H18, H24 O, T4, T6, T651 -

 

GNEE-toimitusominaisuudet

 

 

  • Saatavilla oleva paksuus: Ultra{0}}ohuista levyistä (0,5 mm) erittäin paksuihin levyihin (jopa 300 mm).
  • Lämpötilat Edellyttäen: Toimitamme 3003 O, H14, H18, H24 tempereissa; ja 6061 O, T4, T6, T651 luonneissa.
  • Mukautetut leikkauspalvelut: Sinun ei tarvitse ostaa tavallisia täysikokoisia{0}}levyjä. Käytämme tarkkuus-CNC-sahoja ja laserleikkureita leikkaamaan levyt juuri sinun tarvitsemiisi kappaleisiin tai muotoihin.
  • Pinnan suojaus: Kaikki levyt voidaan toimittaa yksi{0}}- tai kaksipuoleisella- PVC-suojakalvolla, joka estää naarmuuntumisen kuljetuksen ja käsittelyn aikana.
  • Laadunvarmistus: Jokaisen lähetyksen mukana on Mill Test Certificate (MTC) kemiallisen koostumuksen ja mekaanisten ominaisuuksien takaamiseksi.

 

6061 t6 aluminum plate Mtc

10194IMG7236cleanup 1

 

Mitä kerro meille, kun tilaat


Auttaaksesi GNEE:tä lainaamaan sinua tarkasti ja nopeasti, vahvista seuraavat tiedot kyselyssäsi:
Seos ja karkaisu: (esim. 6061-T6 tai 3003-H14)
Tarkat mitat: Pituus x Leveys x Paksuus (Määritä mm tai tuumaa).
Määrä: Kokonaispaino (tonnia/kg) tai kappaleiden kokonaismäärä.
Käsittelytarpeet: Tarvitsetko vakioraakalevyjä vai tarvitsetko meidän leikkaavan ne mukautettuihin mittoihin?
Sovellus / loppukäyttö-: Kerro meille, mitä olet tekemässä. Jos et ole varma seoksesta, tuotteesi tunteminen auttaa insinöörejämme suosittelemaan parasta vaihtoehtoa.

Lähetä kysely nyt

FAQ

 

Q1: Mikä on tärkein ero 3003 ja 6061 alumiinin välillä?

Ydinero on vahvuudessa ja käyttötarkoituksessa.
3003-alumiini on ei--lämpökäsiteltävä-seos, jolla on erinomainen korroosionkestävyys ja muovattavuus, joten se soveltuu ihanteellisesti taivutus-, meisto- ja koristesovelluksiin.
6061 alumiini on lämpökäsiteltävä metalliseos, jonka lujuus on paljon suurempi ja jota käytetään laajalti rakenne- ja kantavissa sovelluksissa.

Q2: Kumpi alumiiniseos on vahvempi, 3003 vai 6061?

6061 alumiini on huomattavasti vahvempi kuin 3003 alumiini.
6061 vetolujuus: ~310 MPa
3003 vetolujuus: ~130 MPa
Tämä tarkoittaa, että 6061 on yli 2 kertaa vahvempi, joten se sopii:
Rakenteelliset kehykset
Mekaaniset osat
Kantavia osia-
3003 ei ole suunniteltu rakenteelliseen lujuuteen, mutta se toimii paremmin muovauksessa.

Q3: Mikä metalliseos on parempi taivutukseen ja muotoiluun?

3003 alumiini on paljon parempi taivutukseen ja muotoiluun.
Syyt:
Korkeampi venymä
Alempi kovuus
Parempi sitkeys
Tyypilliset sovellukset:
Syvävetoiset osat
Kattolevyt
Koristeelliset paneelit
6061 voi halkeilla taivutuksen aikana, erityisesti T6-tilassa, ellei asianmukaista hehkutusta käytetä.

Q4: Voidaanko 3003 ja 6061 alumiini hitsata?

Kyllä, molemmilla seoksilla on hyvä hitsattavuus, mutta eroja:
3003 alumiinia
Erinomainen hitsattavuus
Ei merkittävää lujuushäviötä hitsauksen jälkeen
6061 alumiinia
Hyvä hitsattavuus
Voimakkuus voi heikentyä lämpö{0}}vaikutusalueella (HAZ)
Hitsauksen jälkeinen-lämpökäsittely saattaa olla tarpeen

Q5: Millä seoksella on parempi korroosionkestävyys?

3003-alumiinilla on parempi korroosionkestävyys kuin 6061:llä.
3003 toimii hyvin:
Kosteat ympäristöt
Kemiallinen altistuminen
Ulkokäyttöön tarkoitetut sovellukset
6061 tarjoaa edelleen hyvän korroosionkestävyyden, mutta saattaa vaatia:
Anodisointi
Suojaavat pinnoitteet