5052 H114 -alumiinilevy on ei--lämpö-käsitelty metalliseos, jolle on ominaista selkeä pieni viisi-tankoinen kulutuspinnan kuvio, joka on suunniteltu erityisesti liukastumisenestotoimintoihin. Tämä GNEE:n valmistama kuviollinen alumiinilevy sisältää 2,2–2,8 % magnesiumia ja 0,15–0,35 % kromia, mikä tarjoaa tiukan kestävyyden meri- ja teollisuusympäristöissä. H114:n temperointi ilmaisee kohokuvioiduille kulutuspintalevyille räätälöityjä jännityskarkaistuja olosuhteita, mikä varmistaa rakenteellisen jäykkyyden säilyttäen samalla muovattavuuden.
Valmistettu pohjapaksuuksina 1,2–8,0 mm ja leveyksinä 1000–1600 mm, se täyttää tiukat valmistustoleranssit. Nykyisten GB/T 3618- ja ASTM B209 -määritysten mukainen 5052 H114 -levy toimii erittäin toimivana lattiamateriaalina, joka tarjoaa luotettavia pintaratkaisuja useilla vaativilla kaupallisilla aloilla.
1. Ensisijaiset käyttötarkoitukset ja sovellukset
5052 h114 5 bar alumiininen kulutuspintalevy tarjoaa välttämättömät liukastumisenestopinnat ja rakenteellisen tuen jokapäiväisissä käyttöympäristöissä varmistaen turvallisen jalankulkijoiden liikkumisen.
Kaupallisten ajoneuvojen lattia:Kuljetusautot käyttävät tätä levyä lattiana, mikä tarjoaa suuren kitkan. 1,0 mm:n nimelliskuviokorkeus varmistaa turvallisen jalansijan rahtioperaatioiden aikana, kun taas kevyet 1,2–3,0 mm:n ulottumat vähentävät ajoneuvon kokonaispainoa tehokkaasti jopa 15 %.
Merialusten kulkutiet:Pienten veneiden kannet sisältävät tätä korroosionkestävää-materiaalia, joka estää liukastumisen. 2,2-2,8 % magnesiumpitoisuus kestää suolaveden altistumisen lämpötiloissa -20 asteesta 50 asteeseen, mikä takaa miehistön jäsenille luotettavan kulun vaikeissa meriolosuhteissa.
Teollisuustilojen portaiden askelmat:Tuotantolaitokset asentavat nämä kuviolliset levyt korotetuille catwalkille. Pienin myötöraja 150 MPa (21,7 ksi) tukee jatkuvaa jalkaliikennettä ja raskaan kaluston liikettä säilyttäen tarkan rakenteellisen eheyden normaaleissa käyttöolosuhteissa ilman muodonmuutoksia.
Julkisen liikenteen lastausrampit:Kaupunkibussit tukeutuvat viiden{0}}palkin malliin helpottaakseen kyytiin pääsyä. Kitkakerroin vähentää liukastumisvaaraa sateisella säällä, kun taas räätälöidyt mitat, leveys 1600 mm, kattavat saumattomasti vakioramppivälit ilman rakenteellisia jatkoksia.

2. Tärkeimmät edut ja edut
Tässä kuviollisessa alumiinilevyssä yhdistyy tarkka mekaaninen lujuus ympäristön kestävyyteen, mikä tarjoaa mitattavia suorituskykymittareita, jotka täyttävät tiukat suunnitteluvaatimukset vaativissa rakennesovelluksissa.
Parannettu korroosionkestävyys:0,15-0,35 % kromin lisääminen estää jännityskorroosiohalkeilua. Tämän tarkan kemiallisen koostumuksen ansiosta levy kestää jatkuvan altistuksen meriympäristölle ja kemikaaliroiskeille ilman, että se tarvitsee lisäsuojapinnoitteita.
Optimoitu liukastumisenesto:Pieni viisi{0}}palkkia, jonka nimelliskorkeus on 1,0 mm, lisää pinnan kitkakerrointa. Tämä erityinen geometria syrjäyttää aktiivisesti nesteitä ja roskat, maksimoi kengän-ja-levyn kosketuspinnan ja minimoi tehokkaasti työpaikan liukastumisonnettomuudet.
Suotuisa vahvuuden{0}}/-painon suhde:Tämän lejeeringin vetolujuus on 210-260 MPa (30,5-37,7 ksi), ja se tarjoaa vankkaa kantavuutta. Se säilyttää alhaisen tiheyden 2,68 g/cm³, korvaa menestyksekkäästi raskaammat teräslevyt ja vähentää peruskuormitusvaatimuksia 35 %.
Erinomainen muovattavuus ja hitsattavuus:H114 temper säilyttää riittävän plastisuuden, mikä mahdollistaa taipumisen tietyillä säteillä halkeilematta. Se tukee tavallisia kaarihitsaustekniikoita, kuten TIG- ja MIG-hitsaustekniikoita, mikä mahdollistaa rakenteiden nopean kokoamisen ilman, että tarvitaan jälki{2}}hitsauksen lämpökäsittelyjä.
Ota yhteyttä GNEE:hen tänään ja pyydä räätälöity tarjous korkealaatuisista-5052 H114 -alumiinilevyistämme, jotka on räätälöity projektisi vaatimuksiin.
3. Toimitus, tarkastusstandardit ja pakkaus
Standardoidut toimitusprotokollat ja tiukat tarkastuskehykset takaavat, että jokainen toimitettu alumiinilevy vastaa tarkat mittatoleranssit ja saapuu ilman kuljetuksen{0}}aiheuttamaa mekaanista vauriota.
Standardoitu tuotantotoimitus:Tilat toimivat 15–25 päivän tuotantosyklillä vakiotilauksilla. Tämä tiukka aikajana mahdollistaa tarkat leikkausprosessit ja tarjoaa pituudet 2000–12000 mm, mikä varmistaa, että massarakennusprojektit saavat jatkuvan materiaalin toimituksen.
Mittasuhteen vahvistusohjeet:Tarkastajat mittaavat pohjan paksuudet kalibroiduilla mikrometreillä varmistaakseen, että ±0,15 mm:n toleranssi pysyy. Kuvion korkeuden on todettu ylittävän 0,6 mm:n vähimmäismäärän, mikä takaa, että toiminnalliset liukastumisenesto-ominaisuudet täyttävät GB/T 3618 -standardin vaatimukset.
Pintalaadun tarkastus:Laadunvalvontahenkilöstö suorittaa visuaalisia arviointeja varmistaakseen, että tehtaan viimeistelyssä ei ole valssausvirheitä ja voimakasta hapettumista. Kirkkaan tai mattapintaisen pinnan tulee pysyä täysin tasaisena koko 1220 x 2440 mm:n varastoalueella.
Kosteutta{0}}kestävä pakkausjärjestelmä:Levyt on limitetty neutraalilla paperilla pinnan hankauksen estämiseksi. Koko nippu on kääritty polyeteenikalvoon ja kiinnitetty tiukasti standardoituihin puisiin kuormalavoihin, mikä ylläpitää kosteutta{1}}vapaata ympäristöä vesitahrojen korroosion estämiseksi merirahdin aikana.
4. Tuotteen laadun testaus
Tiukat laboratoriotestit validoivat levyjen mekaaniset ominaisuudet ja kemiallisen koostumuksen ja varmistavat, että ne täyttävät täydelliset kansainväliset metallurgiset standardit, kuten ASTM B209.
Optinen emissiospektroskopia:Teknikot käyttävät kehittyneitä spektrometrejä määrittääkseen kunkin erän tarkan alkuainekoostumuksen. Tämä kvantitatiivinen testaus varmistaa, että magnesium pysyy 2,2–2,8 prosentin alueella noudattaen tarkasti EN 573-3- ja GB/T 3880 -spesifikaatioita.
Vetolujuustesti:Universaalit testauskoneet soveltavat näytteisiin hallittua jännitystä mekaanisten kynnysarvojen laskemiseksi. Tulosten on vahvistettava 150 MPa:n (21,7 ksi) vähimmäismyötölujuus ja yli 10 % venymisprosentti, mikä varmistaa H114-karkaisun luotettavuuden.
Pinnan karheuden mittaus:Erikoisprofiilimittarit mittaavat pienen viisitangon levyn tarkan mikro-karheuden. Nämä tarkat kvantitatiiviset tiedot varmistavat, että 1,0 mm:n nimelliskuviokorkeus tarjoaa tarvittavan kitkakertoimen ja vahvistaa sen turvallisuusluokituksen kaupallisille lattioille.
Taivutustestin vahvistus:Materiaalinäytteille tehdään tiukat 90-asteen ja 180 asteen taivutustestit 20-25 asteen ympäristön lämpötiloissa. Taivutetussa ulkopinnassa ei saa olla makrohalkeilua, mikä vahvistaa lejeeringin rakenteellisen eheyden, kun se on valmistettu kulmissa oleviksi komponenteiksi, kuten teollisuusportaiden askelia.

5. Tulevaisuuden kehitysnäkymät
Seosvalssaustekniikoiden ja pintakuvioinnin edistyminen parantaa jatkuvasti näiden erityisten alumiinikuvioitujen levyjen tuotantotehokkuutta ja rakenteellista suorituskykyä.
Automatisoidut rullaustekniikat:Päivitetyt kylmävalssaamot, joissa on tekoäly, vähentävät paksuustoleransseja alle ±0,10 mm. Tämä äärimmäinen tarkkuus eliminoi materiaalihukan ja mahdollistaa tasaisemman rakenteellisen kuormituksen jakautumisen suurissa-mittainen lattiaasennuksissa kaupallisessa infrastruktuurissa.
Ympäristöystävälliset{0}}sulatusprosessit:Siirtyminen vesivoimalla toimivaan-alumiinin sulatukseen pienentää huomattavasti tuotannon hiilijalanjälkeä. Raaka-aineiden hankinta vihreän energian aloitteiden kautta mukauttaa tämän kuviollisen tuotteen tiukkojen kansainvälisten ympäristömääräysten ja maailmanlaajuisten kestävän rakentamisen sertifikaattien kanssa.
Kehittyneet kuviogeometriat:Kehittyneen mikro{0}}kuvioinnin tutkimus tuottaa hybridikuvioita, jotka parantavat merkittävästi nesteen poistumista. Nämä optimoidut pintarakenteet lisäävät aktiivisesti kitkakerrointa vielä 10 %, mikä maksimoi jalankulkijoiden turvallisuuden voimakkaasti voideltuissa teollisuusympäristöissä.
Integroitu toimitusketjulogistiikka:Ennakoiva analytiikka virtaviivaistaa radikaalisti vakiovarastovaraston saatavuutta ja lyhentää tehokkaasti kansainväliset standarditoimitusajat 15 päivästä alle 7 päivään. Tämä käyttöönottoominaisuus tukee juuri--ajoissa olevia valmistusmalleja kuljetusten kokoonpanolinjoille maailmanlaajuisesti.
Tietojen tekniset tiedot ja markkinaparametrit
Taulukko 1: 5052 H114 Tekniset tiedot ja kokoalue
| Tuote | Vaihtoehdot / Alueet |
| Seos & Temper | 5052 H114 |
| Sovellus | Pieni viiden{0}}tangon kulutuspinta |
| Pohjan paksuus | 1,2 – 8,0 mm (jopa 10,0 mm pyynnöstä) |
| Leveys | 1000 – 1600 mm (jopa 1900 mm) |
| Pituus | 2000 – 6000 mm (jopa 12000 mm) |
| Kuvion korkeus | 1,0 mm nimellismitta (vähintään 0,6 mm ohuille mittareille) |
| Vakiotiedot | GB/T 3618, ASTM B209, EN 485-2, EN 573-3, GB/T 3880 |
Taulukko 2: Kemiallinen koostumus (paino-%)
| Elementti | prosenttiosuus (%) |
| Alumiini (Al) | Loput |
| Magnesium (Mg) | 2.2 - 2.8 |
| Kromi (Cr) | 0.15 - 0.35 |
| rauta (Fe) | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,40 |
| Pii (Si) | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,25 |
| Kupari (Cu) | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,10 |
| Mangaani (Mn) | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,10 |
| Sinkki (Zn) | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,10 |
Taulukko 3: Mekaaniset ominaisuudet
| Omaisuus | Arvon muoto |
| myöntövoima (min) | Suurempi tai yhtä suuri kuin 150 MPa (21,7 ksi) |
| Vetolujuus | 210 - 260 MPa (30.5 - 37.7 ksi) |
| Pidentymä | suurempi tai yhtä suuri kuin 10 % |
Taulukko 4: Valmistustoleranssit (per GB/T 3618)
| Parametri | Määritetty toleranssi |
| Paksuus (1.2 - 3.0 mm) | ± 0,15 mm |
| Paksuus (3.0 - 8.0 mm) | ± 0,25 mm |
| Leveys (1000 - 1600 mm) | + 2.0 mm / - 0.0 mm |
| Pituus (2000 - 6000 mm) | + 3.0 mm / - 0.0 mm |
| Kuvion korkeus | ± 0,20 mm |
Taulukko 5: SMM-alumiinin hintaluokka-ohje (arvio)
| Markkina-indikaattori | Hintaluokka (USD/MT) |
| SMM A00 alumiinin perushinta | $2,450 - $2,550 |
| 5052 H114 käsittelymaksu | $350 - $450 |
| Arvioitu CIF-kokonaishinta | $2,800 - $3,000 |
Oletko valmis päivittämään teollisuuslattiasi? Ota yhteyttä GNEE:n tekniseen tiimiimme varmistaaksesi vakio- tai mukautetut koot nopealla maailmanlaajuisella toimituksella.
Ota yhteyttä insinööreihimme jo tänään
Johtopäätös
5052 H114 -alumiinilevy tarjoaa poikkeuksellista käyttökelpoisuutta yhdistämällä liukastumisenesto-kuvioinnin, vankan mekaanisen lujuuden ja jäykän korroosionkestävyyden. Se toimii erittäin tehokkaana lattia- ja verhousratkaisuna ja takaa rakenteellisen turvallisuuden kuljetus-, meri- ja teollisuusympäristöissä. GB/T 3618- ja ASTM B209 -spesifikaatioiden tiukka noudattaminen varmistaa tasaisen fyysisen suorituskyvyn, kun taas tarkka 2,2–2,8 % magnesiumpitoisuus varmistaa pitkän{9}}kestävyyden ympäristön heikkenemistä vastaan. Rullaustekniikan kehittyessä GNEE tarjoaa jatkossakin optimoituja, tarkasti suunniteltuja alumiinikuvioituja levyjä. Tämä materiaali on edelleen erittäin luotettava, mittatarkka tuote, joka täyttää johdonmukaisesti nykyaikaisen infrastruktuurin kehittämisen tekniset vaatimukset.

FAQ
Mitä eroa on 5052 H114:n ja O karkaistun alumiinilevyn välillä?
H114-karkaistu jännityskarkaistu korkeampi myötöraja (suurempi tai yhtä suuri kuin 150 MPa), joka on erityisesti tarkoitettu kuvioituihin levyihin, kun taas O-karkaistu on täysin hehkutettu, pehmeämpi ja soveltuu äärimmäiseen muovaukseen, ja sen myötöraja on pienempi, noin 65 MPa (9,4 ksi).
Voidaanko 5052 H114 alumiininen kulutuspintalevy hitsata?
Kyllä, sillä on erinomainen hitsattavuus. Vakiotekniikat, kuten TIG- ja MIG-hitsaus, toimivat tehokkaasti ilman jälki-hitsauksen lämpökäsittelyä ja säilyttävät riittävän rakenteellisen eheyden hitsisaumaa pitkin.
Mikä tekee pienestä viiden{0}}palkin kuviosta tehokkaan?
Pieni viiden{0}}tangon geometria tarjoaa monisuuntaisen-kitkan ja kanavoi nesteet nopeasti pois pinnasta. Tämä 1,0 mm:n nimellinen kohotettu pintarakenne minimoi tehokkaasti liukastumisvaaran sekä liike- että teollisuustiloissa.
Sopiiko 5052 H114 meriympäristöön?
Täysin. Täsmällinen 2,2-2,8 % magnesiumin ja 0,15-0,35 % kromi sisältävä seos antaa tälle seokselle tiukan suolaveden korroosionkestävyyden, mikä tekee siitä erittäin tehokkaan veneen kansille ja sataman kävelyteille.
Mitkä ovat tämän tuotteen vakiomitat?
Vakioarkkien mitat ovat tyypillisesti 1220 x 2440 mm ja pohjapaksuudet 1,2 mm - 8,0 mm. Kuitenkin tuotantolaitokset, kuten GNEE, tarjoavat mukautettuja leveysvaihtoehtoja 1600 mm:iin asti ja pituuksia jopa 12000 mm:iin asti.
